اصول تشریفات بین الملل

اصول و آداب و رسوم تشریفات سازمانی و اداری
اصول و آداب و رسوم تشریفات سازمانی و اداری
فروردین ۳, ۱۳۹۸
چه خودروهایی برای تشریفات مناسب هستند
چه خودروهایی برای تشریفات مناسب هستند
فروردین ۳, ۱۳۹۸

اصول تشریفات بین الملل

اصول تشریفات بین الملل

یکی از راه­های پیشرفت صنایع گسترش بازار محصولات آن از بازارهای سنتی گذشته به بازارهای صادراتی سایر کشور ها می باشد. این امر مستلزم حضور و انجام مذاکرات متعدد با تجار و بازرگانان کشورهای هدف است.

از عوامل مؤثر در انجام یک مذاکره موفق آشنایی مذاکره کنند با اصول تشریفات و انجام مذاکرات است زیرا رعایت نکردن بعضی از این اصول ممکن است باعث کدورت شخص مقابل شده و به کلی روند مذاکرات را مختل نماید. به همین جهت فراگیری این موارد در انجام مذاکرات تجاری بسیار راهگشا می­باشد.

بر طبق بررسی های صورت گرفته بر روی اصول تشریفات مذاکرات در نقاط مختلف جهان مشخص شد که برخی از این اصول در سراسر جهان یکسان می­باشد و تحت تأثیر تفاوت­های فرهنگی ملل قرار نمی گیرد. از مهمترین آن­ها می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

1- اصل حرمت و احترام میزبان از سوی میهمان:

رعایت آداب فرهنگی و نیز قوانین و مقررات کشور میزبان توسط میهمان یک اصل است. به عنوان مثال کشیدن سیگار بدون اجازه صاحب خانه خلاف ادب است، بخصوص اگر صاحب­خانه سیگاری نباشد.

 

2- مراعات احساسات و ادراک دیگران

عدم رنجش طرف مقابل از رفتار و گفتار شخص در تمام ملل امری قابل قبول است. به همین دلیل باید توجه لازم را داشت تا گفتار و رفتار ما تأثیر منفی بر احساسات طرف مقابل نگذاشته و به اشتباه درک نشود.

 

3- حفظ آرامش محیط و رعایت آداب مکالمه در اماکن عمومی:

اشخاص باید در همه مکان­ها آرامش محیط را حفظ نمایند. به عنوان مثال کارهایی مانند بلند صحبت کردن و خندیدن در اماکن عمومی مانند رستوران­ها و وسایل نقلیه همگانی، مکالمه با تلفن همراه در اماکن دینی و مذهبی هنگام عبادت و در تئاتر و سینما موقع اجرای برنامه، ضربه زدن با انگشت یا دست بر میز در مذاکرده یا سخنرانی و صحبت کردن با صدای متعارف در زمانهای نامتعارف مانند اواخر شب که همسایگان خواب هستند، امری ناپسند است.

 

4- رعایت حقوق دیگران و اعتدال و تناسب در همه امور:

در تمام امور باید میانه روی و اعتدال رعایت شده و ملاحظه­ی سایر افراد را داشت. برای مثال پخش موزیک دلخواه در یک مهمانی عمومی که افراد از قشرهای مختلف در آن حضور دارند نامناسب است.

 

5- حفظ ضوابط کلی محیط:

حفظ ضوابط کلی محیط از سوی همه ­ی افراد جهان یک قاعده قابل قبول و عدم رعایت آن ناپسند است. از جمله کارهای غیر متعارف می توان به روشن کردن سیگار در جمع غیر سیگاری ها یا در بیمارستان، بوق زدن در اطراف بیمارستان، فریاد زدن در نیمه­های شب در محیط عمومی و … اشاره نمود.

 

6- رعایت اوقات قرارها و تاریخ مناسبت­ها:

وقت شناسی در اخلاقیات ملل یک اصل است. به تأخیر انداختن یک جانبه زمان قراردادها، ملاقات­ها و جلسات بی احترامی به طرف ملاقات است. در مناسبت­های مختلف مانند جشن­های ملی و یا زمان­های سوگواری باید متناسب با آن مناسب رفتار نمود.

در بعضی از موارد نیز رفتار بین ملل مختلف متفاوت می­باشد و ناشی از فرهنگ همان منطقه است و تعمیم آن به سایر ملل باعث سوء تفاهم و گاه مایه­ی کدورت می­شود. از جمله این خصوصیات می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 

1- هیجان بیش از اندازه یا حفظ آرامش:

در فرهنگ­های مختلف هیجان زیاد در رفتار و گفتار و یا برعکس حفظ آرامش و سکون، کاربرد کلمات مختلف هنگام ورود و خروج و یا در آغوش کشیدن و یا نکشیدن متفاوت است. به عنوان مثال مردم شمال اروپا یا ساکنان اصلی جاوه­ی اندونزی حتی استوارترین و سخت­ترین پیام­های خود را به آرامی بیان می­کنند در حالی که مردم کشور آمریکای لاتین بلند و با هیجان صحبت می کنند. بسیاری از اعراب هنگام دیدار همدیگر را در آغوش می­ کشند اما اگر از حال و احوال اهل خانه آن­ها سؤال شود، آزرده می­شوند.

 

2- دادن و گرفتن هدیه:

هدیه دادن و گرفتن در تمام فرهنگ­ها امری پسندیده است، با این حال این کار دارای جزئیاتی است که در ملل مختلف متفاوت بوده و باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال اگر بهای تجاری هدیه از مقدار مشخصی افزایش یابد ممکن است به عنوان رشوه تلقی شده و سوء تفاهم­هایی را به همراه داشته باشد. در برخی کشورها کارکنان دولت امکان دریافت هدایای گران­بها را ندارند. در برخی فرهنگ­ها هدیه گیرنده بلافاصله بعد از دریافت هدیه آن را باز می­ نماید و برخی دیگر آن­ها را کنار گذاشته و بعد از جلسه آن را باز می­نمایند. امکان هدیه دادن برخی اقلام در بعضی کشورها وجود نداشته و باعث کدورت می­شود. مانند هدیه دادن مشروبات الکلی به مسلمانان، هدایا در بسته­های چهارتایی به مردم ژاپن (عدد 4 نزد ژاپنی­ها نشانه مرگ است)، هدیه اقلام نوک تیز به چینی­ها و یا هدیه دادن رز قرمز به بانوان متأهل در آمریکای شمالی از سوی مردی به جزء شوهر او.

 

3- شوخی، مطایبه و جوک:

در صحنه بین­ المللی شوخ طبعی و بیان لطیفه به خصوص در زمان­های غیررسمی مانند زمان صرف غذا و در موقعیت­های مناسب در مذاکرات امری مرسوم است. با این حال باید دقت داشت این لطیفه به قومیت افراد شرکت­کننده در جلسه و یا سایر کشورها توهین نکند. همچنین این شوخ طبعی باعث کدورت و سوء­تفاهم در طرف مقابل نشود.

 

4- سؤال­های ناخوشایند و نامطلوب

در روابط بین­الملل سؤال کردن ممکن است موجب تشویش، نگرانی، آزردگی و اعتراض شود. در این مورد می­توان به پرسش­ هایی درباره منابع مالی، سن فرد (زن باشد یا مرد)، وضعیت تأهل و … اشاره نمود. شرایط زمانی، مکانی، روابط بین سؤال کننده و سؤال شونده تأثیرات متفاوتی بر نتیجه پرسش دارد.

 

5- زبان کاربردی و زبان کتابی و نحوه­ی خطاب در فرهنگ­های مختلف:

در بسیاری از مراوده ­ها و مذاکرات بین­ المللی چون طرفین نمی­ دانند با چه زبانی باید با طرف مقابل سخن بگویند به کلمات ضعیف و کوچه بازاری روی می­ آورند و جملاتی که در زبان طرف مقابل مؤدبانه نیست به کار می­برند. این گونه جملات در جمع های دوستانه کاربرد داشته و خوش­آیند است ولی در مذاکرات رسمی باعث آزردگی خواهد شد.

در مورد نحوه خطاب کردن افراد نیز در اکثر نقاط جهان از نام­ خانوادگی استفاده می­شود اما در کشورهای خاصی مانند ایالات متحده افراد همدیگر را با اسم کوچک خطاب می­کنند.

 

6- اشتباه در تشخیص ملیت­ها یا اقوام:

در مذاکرات باید دقت داشت تا ملیت طرف مقابل را به اشتباه تشخیص ندهیم. به عنوان مثال یک فرد کره ­ای را ژاپنی یا یک فرد افریقایی آمریکایی تبار را یک آفریقایی تصور نکنیم زیرا ممکن است باعث کدورت شدید در طرف مقابل شده و روند مذاکرات را تحت تأثیر قرار دهد.

 

7- نوع پوشش و لباس مناسب

یکی از موارد مهم در مراودات بین­ المللی نوع پوشش می­ باشد. قبل از حضور در مجالس و محافل باید بررسی شود چه نوع پوششی در این نوع مراسمات استفاده می­شود در بعضی موارد در کارت دعوت مراسم کد لباس ­های مورد نیاز درج شده است و شرکت­ کنندگان نیز با این کدها و نوع لباس مربوط به آن آشنایی دارند. عدم رعایت این موارد ممکن است باعث کدورت و حتی اعتراض گردد به همین جهت باید به محدودیت ­های پوششی در مکان­های مختلف توجه نمود. به عنوان مثال افراد نمی توانند با کفش وارد مساجد مسلمانان شوند و مردان در داخل کلیسا باید کلاه خود را از سر بردارند.

 

8- عکس­ العمل مناسب در مقابل عمل نامناسب

در صورتی که در مذاکرات طرف مقابل عمل نامناسبی را انجام داد مانند گفتن یک لطیفه نامناسب، پوشش نامناسب، عدم تشخیص صحیح ملیت شما و … نباید به او اعتراض نموده و با تندی برخورد نمایید بلکه با در نظر گرفتن شرایط جلسه و سایر حضار اشتباه شخص را اصلاح نموده و واکنش مناسبی را انجام دهید.

همانطور که در بالا بیان شد تعدادی از اصول تشریفات بین­ المللی در سراسر جهان یکسان می­ باشد و بعضی دیگر بر مبنای فرهنگ ­های مختلف، متفاوت هستند به همین جهت لازم است قبل از حضور در یک کشور از آداب و رسوم آن­ها اطلاعات کاملی بدست آورده و با افرادی که در آن کشور مشغول به فعالیت هستند نیز مشورت شود تا از هر گونه اشتباه جلوگیری به عمل آید.

 

منبع : شرکت مهندسی سحاب اندیشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *