عرف هدیه دادن در دیدارهای رسمی بین المللی

فارماکواپیدمیولوژی
دومین کنگره اروپایی آسیایی فارماکواپیدمیولوژی
شهریور ۱۶, ۱۳۹۸
ایران ریتیل شو
اولین نمایشگاه بین المللی ایران ریتیل شو (Iran Retail Show 2019)
شهریور ۱۷, ۱۳۹۸

عرف هدیه دادن در دیدارهای رسمی بین المللی

هدیه دیپلماتیك

هدیه دیپلماتیك، هدیه ای است كه یك سیاستمدار یا رهبر سیاسی هنگام دیدار با مقامات سایر كشورها به همتا یا شخصیت سیاسی میزبان تقدیم می كند كه میزبان نیز با احترام آن را می پذیرد.
زنگنه در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا، در مورد مقررات و قواعد هدیه دادن گفت: هر كشوری پروتكل و مقررات دیپلماتیك ویژه خود را دارا است اما در تشریفات دیپلماتیك ، برای رفتار در دیدارهای رسمی اصول خاصی درنظر گرفته شده است. این مقررات به این معنا نیست كه در هر شرایطی، دولتمردان مطابق آن عمل كنند چرا كه ممكن است برخی از میزان آن عدول كنند یا بگذرند. به عنوان نمونه، هدیه هایی كه از طرف كشورهای كم وزنتر به كشورهای قدرتمند اهدا می شود، از نوع و جنس ویژه ای است و نباید توقع جبران متقابل را داشت.

چرا در روابط دیپلماتیک هدیه می‌دهند؟

این تحلیلگر مسائل بین المللی، به جنبه ارزشی هدیه و تاثیر آن بر روند دیپلماسی اشاره كرد و گفت: هدیه دادن، نوعی تلطیف فضای دوستی و مسالمت جویی در برابر طرف مقابل است. در برخی موارد این روش ها برای ایجاد لابی در كشور مقابل به كار گرفته می شود. پس به این صورت نیست كه هدایا دوطرفه باشد بلكه بستگی به موقعیت اهداكننده و روحیه هدیه پذیر دارد. همچنین این فرایند در برخی موارد به قدرت و موقعیت 2 طرف بستگی دارد.

با هدیه تقدیم شده در مراسم‌های دیپلمالتیک چه می‌کنند؟

زنگنه در ادامه گفت وگو با اشاره به تشكیل موزه های گوناگون برای نگهداری هدیه ها افزود: در برخی كشورها، ممكن است هدیه هایی كه دریافت می شود در موزه های خاصی نگهداری شوند، همانند آنچه در موزه های ریاست جمهوری و وزارت خارجه كشورمان موجود است. گاهی اما مقام ها و شخصیت های حقوقی به هدیه ها به چشم اموال شخصی می نگرند.

دیگر اینكه حجم، نوع و سبك این هدیه ها همه در چارچوب پروتكل های متعارف قابل احصا است اما ممكن است در برخی كشورها به این مقررات عمل نشده و هدایای گرانقیمتی ردوبدل شود كه هیچ كجا نیز ثبت نشود. قانون كشور ما استفاده شخصی از هدایا به ویژه هدیه هایی با ارزش بالا را منع كرده است و هر مقامی باید آن هدیه را اعلام كند و به دستگاه متبوعش انتقال دهد تا در موزه قرار گیرد یا به فروش برسد، مگر در مواردی كه به صورت شخصی نام یا نشانی از پذیرنده هدیه حك شده باشد.

آیا می‌توان هدیه دیپلماتیك را رد کرد؟

زنگنه در پاسخ به این پرسش كه آیا مواردی وجود داشته كه كشوری هدیه را رد كند؟ گفت: این مساله متعارف نیست مگر در حالتی كه میان 2 كشور مخاصمه و درگیری وجود داشته باشد. در این صورت، ممكن است هدیه پذیرفته نشود یا برگردانده شود.
زرگر هم هدیه دیپلماتیك را نشانه علاقه دولت ها برای تحكیم روابط مودت آمیز عنوان كرد و گفت: نوع هدیه دیپلماتیك بر مبنای نوع فرهنگ و علایق كشورها و مقام های آن ها تهیه می شود. بنابراین، در انتخاب هدیه هوش و ذكاوت دولتمردان و مشاوران آنان بسیار اهمیت دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *